Gelato Dondurma ile Normal Dondurma Arasında ki Fark Nedir?

En son güncellendiği tarih: 14 Ağu 2020

Gelato, dondurmanın İtalyanca kelimesidir, ancak isim dışında, ikisi arasında da pek çok fark bulunmaktadır. Her ikisi de lezzetli, ama hangisini tercih edersin?

Özellikle sıcak günlerde, enfes bir gelatoyu tatmaktan daha iyi bir şey yoktur. Hem dondurma hem de gelato'yu seviyoruz, ancak farklı tatlarını da biliyoruz. Bir gelato ve diğer dondurma ne yapar?

İlk olarak, gelato normalde daha yoğun ve daha yumuşaktır ve daha az yağlıdır, yani kremalıdır. Dondurma en az % 10 yağ içeriyor olsa da, gelato daha az yağlıdır, çünkü üreticiler bunu yapabilmek için kremadan daha fazla süt kullanırlar. Ayrıca ikisinin de servis edildiği sıcaklıklar farklıdır: dondurma yaklaşık 10 derece F'de, gelato ise 15 dereceden daha iyi, dondurmadan daha sıcaktır.


Gelato hazırlanması için ekipman dondurmadan farklıdır. Süt, dondurucu ve daldırmalı blender için pastörizatör gibi çeşitli elementleri içeren bir laboratuvar olarak isimlendirilen bir üründe üretilir. Daha sonra, dondurma malzemelerinin ilk önce bir muhallebi içinde pişirildiğini ve daha sonra soğutulduğunda, havayı birleştirmek ve hacmi çoğaltmak için hızlı bir biçimde karıştırıldığını bilmeniz gerekir. Başlangıçta Gelato dondurma gibi benzer bir muhallebi tabağı ile başlar, ama dondurma daha gelato yoğun bırakarak, daha yavaş yayılır.

Gelato'nun uzun bir geçmişi var. Floransa'daki Medici ailesinin mahkemesinde, ilk lezzeti fior di latte (sütlü bir krem) geliştirmekte olan simyacı Cosimo Ruggieri tarafından yaratıldı. Daha sonra, 1686'da Sicilya Francesco Procopio Cutò Paris'teki Café Le Procope'u Parisli'ye gelato satmak için açtı. O günden beri gelato global olarak biliniyordu.

Gelato'nun alışılmış lezzetleri arasında vanilya, fıstık, çikolata, krema, fındık, stracciatella (gevrek çikolata parçaları ile vanilya) ve limon bulunmaktadır. Yıllar içinde tiramisu, kaki, kavun, yoğurt, kabak ve karamel gibi daha modern lezzetler geliştirilmiştir.

Farklı olsalar bile, dondurma ve gelato bir ortak noktaya sahiptir: Sıcak yaz günlerinde karşı koyamayacaksınız!

58 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör