Sorbe Nedir?

Türkçe de söylenişi sorbe. Kelimenin kökeni ise şerbetin Fransızcadaki karşılığı olan “sorbet” den geliyor. İtalyanca söylenişi sorbetto. Günümüzde İngilizcede de sorbet olarak kaleme alınır. (Ama sorbe diye seslendirilir.) Soğuk servis edilen ve oldukça lezzetli bir tatlıdır.

Dondurmaya benzeyen, sunumu dondurma gibi olan ve bu nedenle dondurma ile fazlaca karıştırılan sorbe esasen, meyve, meyve suyu ve meyve püresiyle; su, şeker eklenerek yapılan ve soğuk yenen bir tatlıdır. Dondurmadan en büyük farkı ise; içinde süt ve süt ürünleri, yağ, yoğunlaştırıcı ya da kıvam arttırıcı bulunmamasıdır. Yani meyve, su ve şeker. Sorbenin en basit tanımıyla muhteviyatı budur. İçerdiği şeker oranı, dondurmalara oranla biraz yüksek olsa da, yağ içermediğinden rejim yapanlar için idealdir.

Sorbe her türlü meyveden yapılabilir. Burada önemli olan husus, her meyvenin ihtiva ettiği şeker oranı farklı olduğu için sorbeye eklenecek şekerin de buna göre dengelenerek eklenmesidir.  Bu yüzden sorbe yapılacak meyvenin şeker oranı çok iyi bilinmelidir. Ayrıca her meyveli sorbeye bir miktar limon suyu eklenmesi de işin lezzet artıran başka bir püf noktasıdır. Asidite arttığı için bu sayede sorbesi yapılan meyvenin tadı daha çok ön plana çıkar. Sorbe hazırlanırken buz kristalleri oluşur, bu buz kristalleri ne kadar küçük olursa sorbe de o kadar başarılı sayılır.

Sorbe, yapımında süt ürünleri kullanılmadığından veganlar ve vejeteryanlar için ideal bir tatlıdır.

Aynı zamanda içinde gluten bulunmamasından ötürü çölyak hastaları için de sakınca yaratmaz.

Ayrıca sorbe özel yemekli davetlerde yemek sonunda bir tatlı olarak değil, en temel yemek öncesinde veya yemek geçişlerinde damak tadını nötrlemek için kullanılır.

Her dondurmacı sorbe yapamaz. Türkiye’de tam manası ile doğal meyvelerle sorbe yapan yer bulabileceğiniz yerlerin sayısı ise bir hayli azdır. Bulursanız peşin bırakmayın, kapısından ayrılmayın deriz.

97 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör